Etkinliklerimiz, Canlı Yayın yapılan otellerimiz …

1-Meroddi Hotels 01/10/2017

 

Bağdatlıyan Residence;

Bağdatlıyan Residence, Avrupai tarzda çok katlı apartmanların İstanbul’daki ilk örneklerinden biri olarak 1895-1905 arasında inşa edildi. Bina sofalı tipte inşa edilmişti ve orijinal kat planında tek daire bulunuyordu. Binanın ilk sahibi Osmanlı Tabiiyet Kalemi’nde görevli yüksek dereceli bir Osmanlı bürokratı olan Ohannes Bağdatlıyan’dır. Bina bugün onun adıyla anılmaktadır. 2014’te büyük bir özenle restore edilen bina Şubat 2015’te Nar Turizm tarafından zarif bir butik otel olarak hizmete açılmıştır.

As an early example of Western style multi-story apartments in Istanbul, Bağdatlıyan Residence was built between 1895 and 1905. The residence was named after the first owner of the building, Ohannes Bağdatlıyan, who served as the director for the Bureau of Nationalities in the Ottoman Foreign Ministry. Renovated according to the historic elegancy with great care in 2014, the Bağdatlıyan Residence opened up its doors in February 2015 as an elegant boutique hotel.

2aff4b4a-d447-4274-8975-d001bb1b5439.jpg

2- Galata Mansion ;
Dinamik, hoş bir cadde manzarasına sahip, keyifli ve huzurlu bir oda.
Altın görünümlü bataryaları ve siyah & beyaz fayansları banyoya özel bir karakter vermiştir.
Serdar-ı Ekrem Caddesi’nin hemen karşısında Osmanlı Pera’sındaki konutlar arasında en abidevisi olan, koyu yeşil ahşap panjurlarıyla etkileyici Doğan Apartmanları görülür.
1892-1895 yılları arasında Helbig Apartmanları adıyla inşa edilen Doğan Apartmanları Fransız mimarisiyle inşa edilmiş binalraın ilk örneklerindendir.

In the second half of the 19th century the Ottoman Galata and Pera region saw a steady growth with the construction of European style multi-storey apartments. The Mansion our hotel is now located in, used to be called Mansion Yazıcı and had a pioneering role in urban development on our Serdar-ı Ekrem Street (called “Yazıcı Street” at the time). The mansion was one of the first apartment experience for some of the middle class members of the Ottoman society.

Along our hotels street, one may see today many other apartments of historic importance, (namely Kamondo, Yusuf İzzettin, Hacı Said, Salomon Asseo, Levi, Elias Braunstein, M. Dikeos, Louis Agostini, Carlo Amancich and Zellich apartments, etc.). Virtually all of which have been erected at the end of the 19th century.

182aa546-901a-4553-b098-59008ba26c00.jpg


2-The Sofa Hotel  – 08/10/2017

Located in Istanbul’s chic Nisantasi district, The Sofa offers contemporary accommodation with state-of-the-art technology and comfortable furnishings, along with excellent spa facilities and a personalised service.
Each of The Sofa’s beautifully designed rooms provides ample living space and the latest in technology. Enjoy around-the-clock service from the comfort of your exclusive surroundings.
Choose from a variety of treatments at The Sofa’s SPA & Wellness Centre. From relaxing massages to detox programmes, there is something for everyone.
The Sofa Hotel is also 3 minutes’ walking distance from the Istanbul Convention Center. The Osmanbey metro station is 300 meter away.
The Sofa Hotel Istanbul has been welcoming since 6 Aug 2007.

Chosen among Europe`s top ten design hotels, The Sofa Hotel reflects an innovative and cosmopolitan approach to travel in every detail.

Ideally located in Nışantaşi, Istanbul`s trendiest shopping, entertainment, art and culinary district, The Sofa Hotel offers its guests 82 finely decorated and spacious rooms in an atmosphere interwoven with contemporary art, a cafe serving a creative palette of fine international cuisine and a luxurious Spa designed for Fitness and Relaxation.

The top floor of our Nışantaşi Hotel is home to Frankie Istanbul, one of the City`s finest dining venues set in an elegant and vibrant ambience against a breathtaking view of Istanbul`s sky line.

The Sofa Hotel`s personally tailored HIP service approach, attention to detail and sophisticated atmosphere will make your visit truly unforgettable

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.


3- TZL Suites  – 14/10/2017

TZ Suites, her biri kısa ve uzun süreli konaklamalarınızda hayatınızı kolaylaştırmak ve kendinizi evinizde gibi hissetmeniz için özel olarak tasarlanmış 58 daireden oluşmaktadır. İstanbul’un en elit alışveriş ve cazibe merkezi olan Nişantaşı’ nın merkezinde olup, Şişli Amerikan ve Acıbadem Fulya, Nişantaşı Hastanes gibi bir çok hastaneye de yürüyüş mesafesindedir.TZL Suites iş dünyasının kalbinin attığı bir çok merkeze yakınlığı ile kurumsal müşterilerimize de lokasyon ayrıcalığı tanımaktadır.İstanbul’da residence anlayışında yeni bir çizgi yaratacak olan TZL Suites sadece sizin konforunuzu düşünen deneyimli ve güler yüzlü ekibi ile tüm ihtiyaçlarınızı yerine getirmek için hazır olacaktır.

TZL Suites are composed of 58 flats that will make your life easier and feel like home. The flats are suitable for short term and long term accommodations. TZL Suites is within walking distance to Istanbul’s most elite shopping center Nisantasi and to the hospitals such as Sisli Amerikan, Acibadem Fulya and Nişantaşı Hospital.

TZL Suites’ corporate guests will have the privilege to be close to the trade centers.

TLZ Suites will be awaiting to meet all your needs with their experienced and good humored staff to make you comfortable.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.


4- Clarion Hotel Golden Horn  – 15/10/2017

İstanbul’un canlı hayatının titreşimlerini hissedip, bu büyüleyici şehri yepyeni otelimiz ile keşfetmeye ne dersiniz?

Tüm dünyada 6,400’den fazla oteli ile başarılı otel zincirlerinden biri olan Choice Hotels International® ailesinin yeni üyesi Clarion Hotel Golden Horn modern tasarımı, Beyoğlu bölgesindeki merkezi konumu ile Haliç’in kıyısında yer almaktadır. Her çeşit ulaşım alternatiflerine olan yakınlığı ve önünde uzanan Altın Boynuz’ un sunduğu huzur; otelimizin konumunu eşsiz yapmaktadır.

Toplamda 180 odamız içerisinde Haliç manzaralı, özel balkonlu odalar, bağlantılı Aile odalarımız mevcut olup, bölünebilen beş adet toplantı salonu ile geniş balo salonumuz, yerel ve dünya mutfağının en iyi örneklerini sergileyen Haliç Restoranımızda zengin renkleri ve lezzetleriyle yemeklerimiz tüm duyularınıza hitap edecek.

Ayrıca 5. katımızda bulunan Golden Horn Teras’ın eşsiz panoramik Haliç manzarası; günün yorgunluğunu ve stresini üzerinizden atmanız için Yaz- Kış yeni adresiniz olacak.

Are you ready to explore Istanbul, with our brand new hotel and feel the vibrant atmosphere of this magical city, Istanbul ?

As a new member of the Choice Hotels International® family, one of the world’s largest lodging companies with more than 6,400 hotels, the Clarion Hotel Golden Horn is a modern, centrally located hotel in the Beyoglu district, situated on the banks of the Golden Horn. The combination of ideal transport links, the central and tranquil location as well as the beautiful views over the glorious seafront of Golden Horn Strait (Haliç) makes this Istanbul Clarion Hotel very unique.

We will be welcoming our guests with well-appointed 185 rooms with Golden Horn views, private balconies, connected family rooms, five splitting meeting rooms, large ballroom, and the best examples of local and world cuisine.

Our restaurant will appeal to all your senses with rich colors and delicacies.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.


5 – MR.Cas Hotel Beyoğlu 21/10/2017

Gizemli ev sahibimiz, Mr. CAS ile tanışın…

Otelimizin adı; şıklığı ve konukseverliği kulaktan kulağa yayılan, yaşamını Güney Palas apartmanında sürdürdüğü düşünülen gizemli bir beyefendiden gelmektedir.

Söylentilere göre Mr. CAS, sakini olduğu Güney Palas apartmanında büyük davetler vermiş, bu davetlerde birbirinden kıymetli konukları ağırlamıştır. Beyefendiliği, verdiği davetlerdeki her detaya yansıyan Mr. CAS, damak tadından müzik zevkine, şıklığından keyifli sohbetlerine kadar tüm özellikleriyle İstanbul’un hafızasında yerini almıştır.

Mr. CAS’ın Güney Palas’ta yaşadığı dönemlerde, “Beyoğlu’na çıkmak” demek, Beyoğlu sokaklarında öylesine dolaşmak demek değildi. Beyoğlu o dönem, moda merkeziydi. Modayı yaratanlar ve takip edenler burada yaşardı. Öyle ki; şıklığı ve beyfendiliğiyle ün salmış Mr. CAS’ın, yaşamını sürdürmek için Beyoğlu’nu seçmesine şaşırmamak gerek…

Rivayetler, Mr. CAS’ın Güney Palas’ta verdiği davetleri işaret eder. Onun konuk ağırlama konusundaki inceliği o denli eşsizmiş ki; onun verdiği davete katılacak olanlar, günler hatta haftalar öncesinden hazırlanmaya başlar, o gün geldiğinde kusursuz olmak isterlermiş. Tıpkı Mr. CAS’ın davetleri gibi…

Konuklar, davet günü geldiğinde özel olarak diktirdikleri kıyafetleriyle Güney Palas’taki yerlerini alır, en özel parfümleri sürerlermiş. Güney Palas’ın her katı, konuklarla dolu olur, konukların parfüm kokuları, apartmanın duvarlarına sinermiş. Davetler o kadar etkileyici olurmuş ki, bir sonraki davete kadar konuşulurmuş.

Otelimizin; konuklarında bırakmak istediği duygu, tam da bu… Mr. CAS Hotels, sizi Mr. CAS’ın misafirperverlik anlayışıyla ağırlar ve bir sonraki konaklamanıza kadar hep iyi duygularla hatırlamanız için kusursuz bir hizmet sunar.

Meet our mysterious host, Mr. CAS…

Our hotel takes its name from a mysterious gentleman who was thought to be living in Pera, known for his stylishness and his hospitality.

Rumor has it that he has thrown glamorous parties at the Guney Palas building, entertaining esteemed guests. Paying exquisite attention to every detail of his receptions, he has been engraved in Istanbul’s memory with every trait from his taste in music, elegance and his delightful conversation.

During the times Mr. CAS used to live in Guney Palas, to go to Beyoglu meant much more than just aimlessly wandering through the streets. It used to be the focal center of fashion. The fashion-designers and trend followers used to live here. No wonder Mr. CAS, the well-dressed gentleman that he was, chose Beyoglu as his home…

There are many rumors regarding the receptions Mr. CAS has held. His hospitality was said to be so unique that his guests would prepare for days, even weeks, to be perfectly ready for these gatherings. Just like the receptions of Mr. CAS…

The guests would dress in their tailor-made costumes to take their seats at Guney Palas for the invite, wearing their finest perfumes. Each floor of Guney Palas would be full of guests and walls would collect the residue of their perfumes. These fetes are said to be so enchanting that they would be talked about until the next one.

This is exactly the impression that our hotel seeks to leave on its guests. Mr. CAS Hotels will welcome you with the teachings of Mr. CAS himself, and serve you perfectly so you will remember us with a smile until your next visit.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.


6-Wyndham Grand Istanbul Kalamis Marina Hotel 22/10/2017

With over 40 locations in 11 countries, Wyndham Grand lets you experience life’s grand moments in the world’s most striking locations. Whether you’re planning a getaway to an exotic destination like Phuket, or to a classic capital like Athens, you’ll be welcomed by premium service, sophisticated design and a distinctive experience. Explore our Grand world below to discover your next extraordinary escape.

Situated in exciting resort destinations and urban centers worldwide, our Wyndham Grands capture the essence of their global locations to deliver truly authentic experiences to every guest. View our latest openings to discover your next extraordinarily Grand getaway.

Enjoy an inspired experience each time you stay with us. Sophisticated design and premium finishes are hallmarks of our artfully-appointed guest rooms. Plush WynRest bedding, soothing bath amenities, and custom touches make for a truly special stay.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.


7- Grand Halic Hotel 

Grand Halic Istanbul, Türkiye’nin İstanbul şehrinde bulunmaktadır. Otel Galata Mevlevihanesi, Zencefil, Istiklal Street, Urban Cafe-Bar, HacI Abdullah LokantasI, Rakici Asmalimescit, Galata Kulesi, Naregatsi Art Gallery Café, Dort Mevsim Four Seasons gibi önemli mekanlara konumu itibariyle yakın mesafededir. Otelin içerisinde müşteriler için yirmi dört saat açık resepsiyon, asansör, bagaj servisi, kablosuz internet erişimi, lobi, otel kasası bulunmaktadır. Çok dilli olarak 24 saat hizmet veren resepsiyonda ücretsiz okuyabileceğiniz gazete ve dergiler de bulunur. Ayrıca otelde sıgara kullanmayan müşteriler için sigara içilmeyen odalar da müşterilerin hizmetine sunulmaktadır. Otelin odalarının içerisinde saç kurutma makinesi, telefon, televizyon, yüksek hızlı internet, ısıtma, klima, minibar, oda kasası, çalışma masası, izolasyonlu pencereler, açılabilir pencere, duşlu banyo bulunmaktadır.Otel aynı zamanda ücretsiz olarak bir otopark hizmetide sunmaktadır.Değerli eşyalarınızı güvenle saklamak için kasalar otel bünyesinde mevcuttur. Ayrıca otelde bir de kapalı yüzme havuzununn yanı sıra restoran hizmeti de bulunuyor..

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.


8- RadissonBlu Atakoy 

Beautifully situated by the Sea of Marmara, the Radisson Blu Hotel, Istanbul Atakoy provides scenic accommodation to guests visiting this exquisite area. Conveniently located between Ataturk International Airport (IST) and Istanbul’s Old Town, the hotel places guests in the Zeytinburnu district.

In addition to a magnificent setting and address, we offer 133 elegant rooms and suites with contemporary features like marble bathrooms, plush bedding and Free high-speed, wireless Internet. Brew fresh coffee and tea in the comfort of your room each morning or visit our on-site Larder Restaurant & Terrace for the Super Breakfast Buffet. Our 2 stylish bars in the lobby and pool areas also ensure you are never far from a refreshing drink or snack. For a seaside venue overlooking the sea, reserve one of our 4 sleek meeting rooms. Other niceties at the hotel include our Exclusive Spa which houses desirable amenities like a fitness center, sauna, Turkish bath and swimming pools.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: