İstiklal’de Sonbahar…

İstiklal Caddesi ve çevresi geçmişten kalma olumlu ve olumsuz özelliklerini bir arada sürdürmekle beraber Türkiye’nin istisnasız en kozmopolit bölgesi olma özelliğini de taşımaktadır. İstanbul’a gelen yabancı ve yerli ziyaretçilerin olmazsa olmaz ziyaret mekanı olan İstiklal Caddesi sabaha karşı sayılabilecek saatler dışında hemen hemen günün her saatinde her daim kalabalıktır. Dünyaca ünlü markalardan ucuz giysi satan pasajlara kadar cadde bugün alışveriş bakımından çok büyük ölçüde bir giyim mağazaları kompleksi gibidir. Giysi, iç çamaşır, aksesuar, bijuteri, kundura-çanta dükkanları, cadde üzerindeki alışveriş yerlerinin takriben yarısını oluşturmaktadır. Geri kalanları ise bankalar ile neredeyse her türlü damağa ve bütçeye hitap eden çabuk yemek (fast food) büfelerinden, küresel lokanta zincirlerine, balık lokantaları, muhallebiciler, tatlıcılar ve börekçiler gibi geleneksel tatlara uzanan lokantalar oluşturur. Gece gezmeleri için ise meyhanelerden türkü evlerine, fasıl mekanlarından rock barlara, striptiz kulüplerinden eşcinsel barlarına kadar uzanan muazzam genişlikteki bir yelpazeye sahiptir. Cadde ayrıca, tiyatro, sinema, kitabevleri ve sanat galerileri gibi birçok kültür merkezine ev sahipliği yapar.

Aynı zamanda yıllardır haklarını savunmak, seslerini çıkarmak ve bu toplumda görünür olmak isteyen birçok kişi bu caddede buluşup, haklarını savunmuşlardır. 15 Mayıs 2011 tarihinde onbinlerce kişi Türkiye’de 22 Ağustos 2011 tarihinde yürürlüğe girecek olan yasayı protesto etmek için toplanmışlardır.

Yani tek bir Beyoğlu, tek bir İstiklal Caddesi yoktur ya da Beyoğlu’nu ve İstiklal Caddesi’ni tek yönlü, tek boyutlu görmemekte yarar vardır. İstiklal Caddesi ve civarı çok parçalı bir bütündür.

📍

During the Ottoman period, the avenue was called Cadde-i Kebir (Grand Avenue) in Turkish or Grande Rue de Péra. It was a popular spot for Ottoman intellectuals,  European and the local Italian and French Levantines. When 19th-century travelers referred to Constantinople (today, Istanbul) as the Paris of the East, they were mentioning the Grande Rue de Péra (İstiklal Caddesi) and its half-European, half-Asian culture. With the declaration of the Republic on 29 October 1923, the avenue’s name was changed to İstiklal (Independence) for commemorating the triumph at the Turkish War of Independence.

In September 1955, during the anti-Greek Istanbul Riots, the Avenue was pillaged in one night, while it was covered with pieces of glass, clothes, smashed white goods, rolled down and burned automobiles and other goods, all belonging to the wrecked shops.

The avenue briefly fell from grace in the 1970s and 1980s, with its old Istanbulite inhabitants moving elsewhere, and its side streets – then stereotyped with their bars and bordellos – being populated by migrants from the rural areas of Anatolia.

However, during the late 1980s and early 1990s, a massive restoration process took place, master-planned and executed by the Istanbul Metropolitan Municipality and Beyoğlu Municipality (including the restoration of the historic buildings, new pavements for full pedestrianization, and the reinstallation of the historic trams), bringing the avenue its old charm and popularity. İstiklal Avenue once again became the center of fine arts and leisure in Istanbul, with real estate prices skyrocketing as a result. Numerous new art galleries, bookstores, cafés, pubs, restaurants, shops and hotels were opened. The venues around the avenue became the host of many international art festivals, such as the annual Istanbul Film Festival. İstiklal Avenue is also a popular venue for all sorts of parades (such as the annual Istanbul Pride), marches, gatherings and protests (such as the 2013 Gezi Park protests) in the city. On 19 March 2016 it was the location of a suicide bombing attack that killed 5 people.

📍

#turizmisev #easytraveltr #adnanuzan #geziyorum #tatil #gezi #gezmece #yollarda #travelblogger #Travel #Holidays #Trip #Traveling #Travelgram #Traveldiaries #Likesreturned #TopLikeTags #travelling #traveltheworld #travelblog #Travelbug #Travelingram #Traveler #Travels #Travelphotography #Likesforlikes #Instatravel #instatraveling #travelph #traveladdict

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: