Sultanahmet Gündoğumu

Günaydin… 😉

Mekan:

Sultanahmet meydanının yanında Yerebatan Sarnıcı ve Binbirdirek Sarnıcı bulunmaktadır. Binbirdirek Sarnıcında 224 sütun direk bulunur ve 4. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Yerebatan Sarnıcı ise 336 sütundan oluşur ve MS (527-565) de yapılmıştır. Osmanlı döneminde ikişer kez restore edilen bu sarnıçlar, şu an kültürel faaliyetler için halkın kullanımına açılmıştır.

Meydanın orta yerinde Kayzer Wilhelm’in ziyaret hatırası olarak yapılmış olan Alman Çeşmesi bulunmaktadır. Meydanın batısında ise İstanbul Adliyesi yer almaktadır. Meydan günümüzde İstanbul’un en önemli turistik merkezidir.

🎄🎄🎄

Good Morning: 😉

The area is officially called Sultan Ahmet Square. It is maintained by the Turkish government. The course of the old racetrack has been indicated with paving, although the actual track is some 2 m (6.6 ft) below the present surface. The surviving monuments of the Spina (the middle barrier of the racecourse), the two obelisks and the Serpentine Column, now sit in holes in a landscaped garden.

The German Fountain (“The Kaiser Wilhelm Fountain”), an octagonal domed fountain in neo-Byzantine style, which was constructed by the German government in 1900 to mark the German Emperor Wilhelm II’s visit to Istanbul in 1898, is located at the northern entrance to the Hippodrome area, right in front of the Blue Mosque.

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: