Sultanahmet

Günümüze çok az kalıntıları kalan Bizans devri önemli yapıları ve abideleri Hipodrom çevresinde inşa edilmişti. “Büyük Saray” diye bilinen İmparatorluk Sarayı Hipodromun yanından başlar, aşağılara, deniz kenarına kadar uzanırdı. Bu Saraydan günümüze bir büyük salonun yer mozaik panosu gelebilmiştir. Şehrin en önemli meydanı Agusteion ve burası ile cadde arasında Milerium zafer takı bulunurdu. Cadde, Roma’ya kadar uzanan yolun başlangıcı idi ve ilk kilometre taşı da buradaydı. Hamamlar, mabetler, dini, kültürel, idare ve sosyal merkezler bu civara yerleşmişlerdi. Semt Bizans ve Türk devirlerinde de merkezi önemini devam ettirmiştir. İstanbul’un en önemli abideleri Ayasofya, Sultan Ahmet Camii, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Yerebatan Sarnıcı burada, Hipodromun çevresindedir. Şehrin ana caddeleri (aşağı limana inen ve batıya şehir surlarına doğru gidenler) Hipodromdan başlar ve yamaçları takip ederdi. Yol kenarları ticari kuruluşlar ve ikâmetgâhlarla çevrili idi. Yan yollar dar ve bazıları basamaklarla yokuş aşağı uzanırlardı. Anayol kaldırımları bazen iki katlı, galerili inşa edilmişlerdi.

Roma İmparatorluğu ve sonradan Bizans İmparatorluğu devrinde hipodrom şehrin toplantı, eğlence, heyecan ve spor merkezi olarak 10. yüzyıla kadar önemini sürdürmüştü. Araba yarışları yanında, müzisyen toplulukları, dansözler, akrobatlar, vahşi hayvanlarla kavga gösterileri, toplantılar yapılırdı. Bütün bu faaliyetler için ise Roma devrinde bol tatil günleri mevcuttu.

Hipodrom Bizans döneminde devlete karşı ayaklanmaların da merkezi olmuştur. İustianus’un saltanatında gerçekleşen Nika Ayaklanması bunlardan biridir ve komutan Belisarios’un yine burada kıstırdığı ayaklanmacılardan 30.000 kadarını öldürmesiyle bastırılmıştır. Daha sonra 1185’te İmparator Andronikos Komnenos‘un linç edilmesi de burada olmuştur.

🎄

Although the Hippodrome is usually associated with Constantinople’s days of glory as an imperial capital, it actually predates that era. The first Hippodrome was built when the city was called Byzantium, and was a provincial town of moderate importance. In AD 203 the Emperor Septimius Severus rebuilt the city and expanded its walls, endowing it with a hippodrome, an arena for chariot races and other entertainment.

In AD 324, the Emperor Constantine the Great decided to move the seat of the government from Rome to Byzantium, which he renamed Nova Roma (New Rome). This name failed to impress and the city soon became known as Constantinople, the City of Constantine. Constantine greatly enlarged the city, and one of his major undertakings was the renovation of the Hippodrome. It is estimated that the Hippodrome of Constantine was about 450 m (1,476 ft) long and 130 m (427 ft) wide. Its stands were capable of holding 100,000 spectators.

The race-track at the Hippodrome was U-shaped, and the Kathisma (emperor’s lodge) was located at the eastern end of the track. The Kathisma could be accessed directly from the Great Palace through a passage which only the emperor or other members of the imperial family could use. The Hippodrome Boxes, which had four statues of horses in gilded copper on top, stood at the northern end; and the Sphendone (curved tribune of the U-shaped structure, the lower part of which still survives) stood at the southern end. These four gilded horses, now called the Horses of Saint Mark, whose exact Greek or Roman ancestry has never been determined, were looted during the Fourth Crusade in 1204 and installed on the façade of St Mark’s Basilica in Venice. The track was lined with other bronze statues of famous horses and chariot drivers, none of which survive. The hippodrome was filled with statues of gods, emperors and heroes, among them some famous works, such as a Heracles by Lysippos, Romulus and Remus with their wolf and the Serpent Column of the Plataean tripod. In his book De Ceremoniis (book II,15, 589), the emperor Constantine Porphyrogenitus described the decorations in the hippodrome at the occasion of the visit of Saracen or Arab visitors, mentioning the purple hangings and rare tapestries.

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: