Amasya

Yapılan arkeolojik araştırma ve bulgulara göre Amasya’da ilk yerleşme M.Ö. 4000 yıllarında başlayıp Hitit, Frig, Kimmer, İskit, Lidya, Pers, Hellen, Pontus, Roma, Bizans, Danişmend, Selçuklu, İlhanlı ve Osmanlı dönemlerinde de kesintisiz olarak devam etmiştir.

📍

Pontuslar (M.Ö.333 – M.Ö.26) tarafından yapılan Kral Kaya Mezarları, günümüze kadar ulaşarak kentin anıt eserleri arasına girmiştir.

📍

700 yıl Bizans egemenliğinde kalan Amasya, Melik Ahmet Danişmend Gazi tarafından 1075 yılında fethedilerek bu kentte ilk Türk – İslam Egemenliği kurulmuştur.

♦️

Amasya Province (Turkish: Amasya ili) is a province of Turkey, situated on the Yeşil River in the Black Sea Region to the north of the country. Area 5,520 km². Population 334,786.

📍

Its provincial capital is Amasya, the antique Amaseia mentioned in documents from the era of Alexander the Great and the birthplace of the geographer and historian Strabo. In Ottoman times Amasya was well known for its madrassas, especially as a centre for the Khalwati Sufi order.

📍

Amasya, between the Black Sea and inner Anatolia, lies at the centre of a region of fertile plains crossed by the Yeşilırmak, Çekerek, and Tersakan rivers.Despite being near the Black Sea AmasYa has Hot summers and moderately cold winters. Amasya is an agricultural province known as the best apple growing province in the country, and also producing tobacco, peaches, cherries and okra.

🎄

Reklamlar

Easy Travel Turkey tarafından yayımlandı

Otel tanıtımları ve ropartajlarıile Türkiye'ye dair degisik mekanlarin sunumu nerede kalınır ne yenir püf noktaları ve özellikle tarihi geçmiş ve bilgilendirmesi ile, profosyonel fotograf ve video ekibi ile tanitima yeni boyut katıyoruz. Turkiyenin görülmemiş yerlerinden sürekli fotoğraf paylaşımları ve canlı sunumları ile otelci dostlarimizdan hizmetleri hakkinda bilgiler topluyoruz. Konaklanan bölge de nerelere gidilmeli neler yenmeli hangi otel'de hangi odasin da kalinmali, otele ait en özel bilgi ve detaylari en ince ayrintilarina kadar burada bulabilme kolaylığı. Yaz sezonu ya da kis sezonuna ya da hafta sonu şehrin gürültüsünden stresinden kaçmak için yakin veya kolay erişim noktaları sunarak yer arayan tatilcilerimiz icin adeta fikirlerini kolaylaştırmaya cabalayan bu çalışmamız , Tatil, Konaklama ve Gezi gibi yer arayışınıza cevap olan platforma hoşgeldiniz...

%d blogcu bunu beğendi: