Tabiat Parkı / Abant

Her ne kadar henüz bizim şehrimize bu kar gelmiş olmasa bile şimdilik uzaktan izleme keyfini yaşatalım dedik. Abant tabiat parkı nedir nasıl oluşmuş bunları aktarmak istedik sizlere , ama onun öncesinde herkese güzel bir hafta diliyoruz 😉 Sevgiyle kalın …

Abant Gölü, Batı Karadeniz bölümü dağlarının ikici sırasını oluşturan, Abant ve Keremali dağları üzerinde yer alır. Abant Deresinin, vadisinde oluşan bir heyelan gölü oluşturmuştur.

📍

Göl çevresinde 1400-1700 metrelere varan tepeler yer alır. Gölden çıkan fazla sular Abant Deresi ile Bolu Çayına dökülür. Göl birkaç kaynak suyu, iki-üç kısmen devamlı olan akarsu ve özellikle de kar ve yağmur suları ile beslenmektedir. Göl ve çevredeki 1196 hektarlık alan Tabiat Parkı olarak işletilmektedir. Göl derinliklerinin görülebileceği kadar durudur.

🎄

Lake Abant (Turkish: Abant Gölü) is a freshwater lake in Turkey’s Bolu Province in northwest Anatolia, formed as a result of a great landslide. The lake lies at an altitude of 1,328 m (4,357 ft) at a distance of 32 km (20 mi) from the provincial seat of Bolu city.

📍

It is a favorite vacation and excursion spot for both Turkish and foreign travellers thanks to the natural beauty of its surroundings, which are covered with dense forests, and easy access by car (it is served by a 21 km (13 mi) road leaving from the İstanbul-Ankara motorway or the highway D-100 at the level of Mount Bolu, three hours’ drive from these two largest cities of Turkey). Lake Abant is a natural park.

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: