Bursa

Bursa’da şimdilik bilinen en eski arkeolojik kalıntılar Yenişehir yakınlarındaki Menteşe Höyüğü ve Orhangazi yakınlarındaki Ilıpınar’dan bilinmektedir.

📍

Bu arkeolojik buluntu yerlerinin en eski tabakaları yaklaşık 7 bin yıllıktır. Bu tabakalardaki kültür, çanak çömleğin gelişmiş olarak ortaya çıktığı, mimarinin dörtgen planlı, bol miktarda ahşap destekli kerpiç kullanılarak inşa edilmiş yapılardan oluştuğu tabakalardır.

📍

Bursa’da David French, Mehmet Özdoğan ve Jacop Roodenberg’in arkeoloji ile ilgili çalışmaları tarih öncesiyle ilgili pek çok yeni bilgi ortaya koymuştur.

Bursa ve civarında MÖ 4000’li yıllardan itibaren çeşitli yerleşimlerin olduğu saptanmıştır; fakat yöreye ait kesin bilgiler MÖ 700’lere dayanmaktadır. Homeros, bölgeden Mysia olarak söz etmektedir. Günümüzde Bursa yöresinde Mysia yerleşmelerini anımsatan iki köy bulunmaktadır: Misi(Gümüştepe) ve Misebolu.

♦️

The earliest known human settlement near Bursa’s current location was at Ilıpınar Höyüğü around 5200 BC. It was followed by the ancient Greek city of Cius, which Philip V of Macedon granted to Prusias I, the King of Bithynia, in 202 BC.

📍

Prusias rebuilt the city and renamed it Prusa (Ancient Greek: Προῦσα; sometimes rendered as Prussa). After 128 years of Bithynian rule, Nicomedes IV, the last King of Bithynia, bequeathed the entire kingdom to the Roman Empire in 74 BC. An early Roman Treasure was found in the vicinity of Bursa in the early 20th century. Composed of a woman’s silver toilet articles, it is now in the British Museum.

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: