Sünnet Gölü

Bilirmisiniz burayı bilmem ama eşsiz doğası ile adeta bir saklı şehir gibi, bilmeyen dostlarımız için şöyle bir detaya girelim diyorum …

📍

Sünnet Gölü, Bolu ili, Göynük ilçesi sınırlarında bulunan heyelan set gölü.

Denizden 1030 m yükseklikte, 186 bin km² alana sahip olan gölün en derin yeri 22 metredir. Genişliği en fazla 100 m olan gölün uzunluğu 1100 m’dir. İlkbahar yağışları ve kar erimeleri ile bahar sonu-yaz başında en fazla suya sahip olur.

📍

Sünnet Gölü, Gök Dere’nin derin vadiler oluşturduğu plato yüzeyinde oluşmuştur. Akarsuyun önünü her iki yamaçtan karşılıklı oluşan iki heyelan kapatmıştır. Gölden çıkan Gök Dere, önce Mudurnu Çayı’na, Oradan Sakarya Nehri’ne ulaşır.

📍

GD yönünden Gölbaşı Deresi, GB yönünden Kuru Dere, güneyden Karaköy Deresi Sünnet Gölü’nü besleyen akarsulardır.

📍

Göl; Göynük’ün 22 km doğusunda, Mudurnu’ya 25 km, Ankara’ya 280 km, İstanbul’a 290 km uzaklıktadır. Göl, kıyısındaki yürüyüş yolları, piknik alanları ve konaklama tesisi ile turizme açıktır.

♦️

Lake Sünnet Nature Park (Turkish: Sünnet Gölü Tabiat Parkı) is a nature park declared protected area at Lake Sünnet in Bolu Province, northwestern Turkey.

📍

Lake Sünnet is located about 27 km (17 mi) east of Göynük and 105 km (65 mi) southwest of Bolu in Bolu Province. It was formed by landslide in a narrow and deep valley between Kurudağ and Erenler Hill. The lake covers an area of 18 ha (44 acres) at 820 m (2,690 ft) high above mean sea level. Its depth reaches up to 22 m (72 ft). The lake is fed by creeks and springs around.

📍

A 80 ha (200 acres)-area at the lake was registered as A-grade Forest Recreational Area in 1973. On July 11, 2011, the area was declared a nature park by the Ministry of Environment and Forest.

The nature park offers outdoor recreational activities like hiking, biking and picnicking.

📍

#easytraveltr #adnanuzan #geziyorum #tatil #gezi #gezmece #yollarda #gezinti #Travel #Holidays #Trip #Traveling #Travelgram #Traveldiaries #Likesreturned #TopLikeTags #Travelling #Traveltheworld #Travelblog #Travelbug #Travelingram #Traveler #Travels #Travelphotography #Likesforlikes #Instatravel #Instatraveling #Travelph #Travelpic #Traveladdict

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: