Bakırköy…

Bakırköy 4. yüzyılda, Büyük Konstantin döneminde saraylar, köşkler ve kiliselerle donanmış bir sayfiye yeriydi. Roma döneminde Antik Çağ’daki önemini koruduğu gibi, aynı zamanda askeri ve siyasi bir merkez olan “Hebdomon” adıyla anılmaktaydı. Roma döneminden sonra “Septimum/Jeptimun” adıyla anılan ve Bizans döneminde bir askeri merkez haline gelen yerleşim, sırasıyla Avar, Arap ve Bulgar saldırılarına uğradı ve yağmalandı. Sonraları 12. yüzyıldaki Konstantinopolis’in Latinlerce işgali sırasında büyük ölçüde yakılıp yıkıldı.

📍

Bizans’ın son dönemlerinde “Uzunköy” anlamına gelen “Makrohori” olarak adlandırılan yerleşim birimi, 14. yüzyılın ortalarında Osmanlıların eline geçince adı “Makriköy”e dönüştü. Yöreye müslümanların yerleşmesi 17. yüzyılda gerçekleşti. II. Abdülhamid döneminde gelişen ve köşklerle donanan Makriköy, 19. yüzyıl sonlarından beri İstanbul’un bir ilçesi durumundaydı.

📍

Makriköy, 1925’te ulusal sınırlar içindeki yabancı kaynaklı adların değiştirilmesi sırasında “Bakırköy” adını almıştır. Burada yaşanan bir diğer önemli tarihi olay ise, 31 Mart Olayı’nı bastırmak için Selanik’ten gelen Hareket Ordusu’nun 1909’da buraya gelerek II. Abdülhamit’in tahttan indirilmesi kararını almasıdır.

📍

During the Byzantine times Bakırköy was a separate community outside Constantinople, a well-watered pleasant seaside retreat from the city, and was called Hebdomon (Greek: Ἕβδομον, “the Seventh”, i.e. seven Roman miles from the Milion, the mile-marker monument of Constantinople). Here – where nowadays the Ataköy Marina lies – Emperor Valens built one of the two imperial Palaces bearing the name of Magnaura, while Justinian erected another Palace named Jucundianae, also placed near the seaside. Two churches, dedicated respectively to St. John Baptist the Evangelist and to St. John Baptist the Forerunner, the latter hosting the head of the Saint and burial place of the Emperor Basil II, were also erected here.

📍

#turizmsev #easytraveltr #adnanuzan #geziyorum #gezi #gezmece #yollarda #Travel #Holidays #Trip #Traveling #Travelgram #Traveldiaries #Likesreturned #TopLikeTags #Travelling #Traveltheworld #Travelblog #Travelbug #Travelingram #Traveler #Travels #traveladdict

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: