Abant

M.Ö. 1200’lü yıllarda bütün Hitit toprakları gibi Bolu da Friglerin elindeydi. M.Ö. 6. asırda Persler bölgeye hakim oldular. M.Ö. 336’da Büyük İskender Persleri yenerek Anadolu’nun birçok yeri gibi Bolu’yu da ele geçirdi. Büyük İskender’in ölümü üzerine Makedonya yıkılınca Bolu bölgesinde Bitinya Krallığı kuruldu. Yazılı belgeler, o dönemlerden kalan arkeolojik eserler ve tarih kaynaklarına göre, Trak göçleri sonunda Sakarya ve Filyos Nehrinin yayı içine yerleşen halk “Bithyn” ismi ile anılıyordu. Bu yüzden Bolu’nun da içinde bulunduğu Kuzeybatı Anadolu’ya “Bithynia” denilmiştir. Bithynler tarafından Salonia Campus denilen Bolu Ovası ve çevresinin adı Romalılar tarafından “Claudio Polis” olarak değiştirilmiştir. Bolu isminin de “Polis”ten geldiği sanılmaktadır. Üç tepe üzerinde kurulmuş olan şehir içte ve dışta surlara sahipti. Şehrin kuzeyinde Halı Hisarı bölgesinde bu surların kalıntıları görülebilmektedir. 1071 Malazgirt zaferinden sonra batıya yayılan Türkmenler 3 yıl sonra Bolu’ya yerleştiler. Selçuklu Devleti’nin komutanları Artuk, Tutuk, Danişmend, Karateki ve Saltuk Beyler Süleyman Şah’ın emrinde İstanbul sınırına dayandılar. Bu akınlar sırasında Bolu, Horasanlı Aslahaddin tarafından fethedilmiştir.

—————

Antiquity until the Seljuk Turks

Bolu was part of one of the Hittite kingdoms around 2000 BC and later 500 BC became one of the leading cities of the Kingdom of Bithynia (279 BC – 79 BC). Bebryces, Mariandynes, Koukones, Thyns and Paphlagons are native people of the area in antique era. Strabo (XII, 4, 7) mentions a Hellenistic town, Bithynium (Greek: Βιθύνιον), celebrated for its pastures and cheese, which according to Pausanias (VIII, 9) was founded by Arcadians from Mantinea.

In the Ancient Roman era, as is shown by its coins, the town was commonly called Claudiopolis after Emperor Claudius.

—————

#easytraveltr #adnanuzan #geziyorum #tatil #gezi #gezmece #yollarda #Travel #Holidays #Trip #Traveling #Travelgram #Traveldiaries #Likesreturned #TopLikeTags #Travelling #Traveltheworld #Travelblog #Travelbug #Travelingram #Traveler #Travels #Travelphotography #likesforlikes #Instatravel #Instatraveling #travelph #travelpic #traveladdict

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: